MR vizsgálat

Miben segíthet az MR-vizsgálat?

Az egyik legkorszerűbb legprecízebb diagnosztikai módszer valamennyi szervrendszer esetében. Az agy, a gerincvelő és az ízületek pontos leképezése ma már elképzelhetetlen MR-vizsgálat nélkül. Láthatóvá tehető a gerincvelő és a porckorongok egymáshoz viszonyított helyzete, a gerincvelő és az agy saját struktúrája. A Magyarországon állatgyógyászatban használt alig néhány nagy térerejű (1,5 Tesla) MR-berendezés közül az egyik nálunk, a Vetscanben található. A nagy térerejű gép nagy érzékenységgel mutatja meg a kisebb elváltozásokat is, melyek kulcsfontosságúak lehetnek a diagnózis felállításában, a prognózis megítélésében.

Milyen esetben érdemes MR-vizsgálatot végezni?

Minden esetben célszerű először klinikus állatorvossal megbeszélni a kisállat tüneteit, akinek lehetősége van megvizsgálni (fizikális, neurológiai, ortopédiai vizsgálatot elvégezni), és megítélni az MR vizsgálat szükségességét, a pontosabb vizsgálati régiót, illetve hozzánk érkezés előtt szükség esetén elvégezni az altatás előtti kivizsgálást.
A leggyakoribb esetek, amikkel hozzánk érkeznek gerinc MR vizsgálatra: bénulásos tünetek, porckorongsérv (discus hernia), tacskóbénulás, CEC syndroma.

A leggyakoribb esetek, amikkel hozzánk érkeznek koponya MR vizsgálatra: fülgyulladás, rohamok, hirtelen vakság.
Daganatos elváltozások esetében a képlet kiterjedését, invazivitását vizsgáljuk a későbbi megfelelő terápia kiválasztásához – onkológiai MR vizsgálatokhoz gyakran társul áttétkereső CT vizsgálat is, ezeket egy altatásban tudjuk elvégezni.

Altatás szükséges?

Az MR-vizsgálat mindig altatásban zajlik, mert kedvencüknek a vizsgálat ideje alatt (általában kb. 60 perc) mozdulatlanul kell feküdnie. A legnagyobb altatási biztonság érdekében minden kisállatot – legyen az macska, kutya, vadászgörény, nyúl, vagy póni – altatóorvos altat és felügyel egészen az ébredésig, amikor hazamehet.